[Au Pair] Jak zapłacić podatek (tax) w USA?

Mamy już marzec i jak dobrze wiecie czas zapłacenia podatku zbliża się nie miłosiernie. Dlatego też postanowiłam wspomóc osoby, które nie wiedzą jak się za to zabrać.

Nowy formularz za rok 2018 – sprawdź najnowszy post jak zapłącić TAX – kliknij

Aby zapłacić podatek potrzebuejsz:

  • formularz 1040NR-EZ,
  • Social Security Card,
  • paszport
  • adres zamieszkania w USA.

Posiadając formularz 1040NR-EZ  będący dla nie rezydentów czyli nas spoza Stanów Zjednoczonych nie mających funkcji życiowych w tym kraju, wypełniamy po kolei poszczególne jego punkty.

Zaczynamy od wprowadzenia swoich danych osobowych tj. imię, nazwisko, Social Security Card (czyli tak zwany nasz PESEL), adres zamieszkania w USA, miasto, stan i kod pocztowy. Podajemy również kraj, z którego pochodzimy. Z tego co mi wiadomo nie ma potrzeby podawania powiatu oraz kodu pocztowego z polski, a nawet słyszałam, żeby lepiej tego nie robić.

Następnie zaznaczamy oczywiście, że jesteśmy singlami. Bo jak wiadomo nie wolno nam mieć męża, ani dzieci.

Teraz cześć matematyczna, która może sprawić trochę problemu. Nas jako Au Pair interesują następujące punkty: 3, 7, 10, 12, 13, 14, 15, 17 i 25. Reszta nas nie dotyczy.

Punkt nr. 3. podajemy w nim wartość naszego przychodu uzyskanego podczas pobytu czyli wartość zarobionych dolarów. Wyliczamy to poprzez przemnożenie ilości tygodni pobytu w Stanach przez tygodniową kwotę otrzymanych dolarów. Ja przyjechałam do rodziny 21 kwietnia 2017. Wypłatę otrzymywałam za każdy tydzień w wysokości $195.75. Czyli potrzebujemy policzyć ile tygodni pracowałam i pomnożyć to razy $195.75. Dla ułatwienia można posłużyć się stronami wyliczającymi takie rzeczy dostępnymi w internecie – tzw. kalkulatorami wyliczeń. Ja pracowałam 36 tygodni. Mnożymy:

36 x 195.75 = 7047

Tak więc mój przychód w wysokości $7.047 i wprowadzam go do pkt 3, 7 ,12.

Punkt nr 7 .w tym punkcie powinniśmy zsumować punkt 3, 4 i 5. Jako, że nas dotyczy tylko punkt nr 3 to tak jak wspomniałam wcześniej podajemy tu wcześniej wyliczoną kwotę, czyli 7047.

Punkt nr 10. ten punkt mówi o tym by odjąć sumę z punktów 8 i 9 od punktu nr 7. Raczej nie otrzymaliśmy żadnego stypendium ani nie mamy żadnej pożyczki więc tu również przepisujemy kwotę 7047.

Punkt nr 12. ponownie wprowadzamy wyliczoną kwotę (w moim przypadku: 7047).

Punkt nr 13. jest dość ważny dla nas bo dzięki temu płacimy mniej. Ten punkt to jest zwolnienie z pewnych opłat. Jeśli kwota w punkt nr. 10 jest wyższa niż kwota w punkcie nr 4 to mamy prawo odjąć sobie 4050 dolarów. Jako, że my nie mamy nic w punkcie nr 4, bo on nas nie dotyczy, to wprowadzamy to kwotę 4050 do punktu nr. 13 (jeśli wypełniasz formularz za inny rok niż 2017 proszę sprawdź tą kwotę w instrukcji czy się to nie zmieniło).

Punkt nr. 14. to jest odjęcie kwoty z punktu nr 13 od punktu nr 12. Czyli

7047 – 4050 = 2997

i tą oto kwotę wprowadzamy.

Punkt nr. 15. tu podajemy wysokość podatku. Aby to zrobić musimy zaglądnąć do tabeli z instrukcji. Więc przechodzimy do instrukcji i szukamy w tabeli naszej kwoty z punktu nr 14. W moim przypadku to była kwota 2997, więc załapałam się w przedziale między 2975, a 3000. Z tego wynika, że do zapłaty mam 299 dolarów.

Punkt nr. 17. suma naszego podatku, czyli ponownie 299.

Punkt nr. 25. końcowa kwota naszego podatku 299.

Na koniec na tej stronie podpisujemy dokument, podajemy datę i nasz zawód czyli Au Pair.

 

Przejdźmy teraz do drugiej strony.

Punkt A. Podajemy kraj pochodzenia – Polska.

Punkt B. Kraj, którego jesteśmy rezydentem w trakcie płacenia podatku – Polska,

Punkt C. Czy kiedykolwiek ubiegałeś się o zielona kartę?

Punkt D.   1. Czy kiedykolwiek byłeś obywatelem USA?

      2. Czy kiedykolwiek miałeś zieloną kartę?

Punkt E. Jaki rodzaj wizy miałeś na koniec roku podatkowego? – J-1

Punkt F. Czy kiedykolwiek zmieniłeś rodzaj wizy?

Punkt G. Do wypełnienia tego punktu potrzebujemy nasz paszport i daty kiedy przylecieliśmy do USA, a także kiedy opuściliśmy USA.

Punkt H. Tu podajemy liczbę dni jaką spędziliśmy w USA w danym roku. Do tego celu można użyć wcześniej wymienionego kalkulatora, który wylicza dni, miesiące i lata.

Punkt I. Czy złożyłeś zeznanie podatkowe w USA w poprzednich latach?

To by było na tyle. Jeśli chodzi o wypełnianie formularza. Teraz jedynie trzeba ten formularz wysłać wraz z czekiem lub potwierdzeniem płatności. Na poniższy adres:

Jeśli płacisz za pomocą czeku:

Internal Revenue Service P.O. Box 1303 
Charlotte, NC 28201- 1303 U.S.A

W przypadku płatności online:

Department of the treasury 
Internal Revenue Service 
Austin, TX 73301- 0215 U.S.A 

Jeśli chodzi o płatność to w emailu z agencji powinien się znajdować sugerowany sposób płatności. Można też tego dokonać w wyznaczonych do tego miejsca urzędach, ale w tym już nie pomogę. Ja płaciłam online na stronie:  www.payusatax.com

Reklamy

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.