[Au Pair] Podróżowanie poza USA

Tydzień temu wygrzewałam się na słonecznej plaży w Acapulco, dziś siedzę w domu host rodziny w New Jersey i opiekuję się moim host kid. Moja wyprawa do Meksyku, była chyba jedną z najlepszych podróży jakie udało mi się przeżyć w moim powiedzmy, że krótkim życiu. Zanim jednak udało mi się odwiedzić Meksyk musiałam zainteresować się papierkowymi sprawami, bez których można mieć dość duże problemy by wrócić do USA. Tak więc dziś chciałabym się z wami podzielić krótkimi radami na temat podróżowania poza Stany będąc Au Pair.

1. Sprawdź ważność swojej wizy

Musisz być pewna, że twoja wiza będzie nadal ważna w momencie powrotu do USA. Jeśli jej ważność wygaśnie, nie będzie możliwości powrotu do USA. Nie będzie miało znaczenia to, że nadal jesteś w programie. Pamiętaj również, że my Polki otrzymujemy wizę J-1 tylko na jeden rok, więc jeśli chcesz przedłużyć program na drugi rok, pamiętaj o tym, że wiza Ci się nie przedłuży i na drugim roku nie masz możliwości podróżowania poza USA, chyba że wrócisz do Polski tylko po to by otrzymać nową wizę. Dlatego warto podróżować ile się da na pierwszym roku.

2. DS-2019

Kolejną bardzo ważną rzeczą, chyba nawet najważniejszą jest to, że będąc w agencji Au Pair in America należy wypełnić formularz podróży (travel form) i wysłać go wraz z DS-2019 do biura Au Pair in America w USA (adres jest w formularzu). Cały proces może trwać około 3 tygodni. Jeśli bardzo zależy Ci na czasie, tak jak to było w moim wypadku (ah te spontaniczne decyzje), gdzie miałam raptem tydzień by to załatwić, musisz dodatkowo wysłać 15$ gotówką lub iść na pocztę i poprosić o „money order”. Wtedy dokument zostanie wysłanydo Ciebie w ciągu dwóch dni. Pamiętaj jednak, że wysyłając go normalną pocztą będzie on szedł dłużej do agencji. Możesz go wysłać przez UPS, wtedy agencja otrzyma go na drugi dzień od dnia wysyłki, koszt to jest jakieś 12$. Czyli w sumię wydałam jakieś 28$ za całość (pamiętaj o taxie). Spowrotem otrzymasz tylko DS-2019 z podpisem z prawej strony, że możesz opuścić USA. Gdy wyjeżdżasz po raz kolejny poza granicę USA, nie trzeba wysyłać ponownie tych dokumentów, nawet jeśli odwiedzasz inny kraj.

3. Sprawdź czy potrzeban jest wiza

Odwiedzając inne kraje warto dowiedzieć się czy potrzebna jest wiza czy nie. Czasem jako obywatele Polski, nie potrzebujemy wizy, gdy jedziemy do kraju w celach turystycznych tak jak to ma miejsce w Meksyku, w innych krajach takich jak Kanada – wystarczy wypełnić jakiś drobny druczek (Elektroniczną Autoryzację Podróży – eTA), zapłacić jakieś 8$ i wjechać na teren państwa bez problemów.

4. Sprawdź czy masz wszystkie dokumenty

Pamiętaj, że wyjeżdżając poza USA potrzebujesz:

  • PASZPORT
  • DS-2019

Inne dokumenty nie są Ci potrzebne, pamiętaj jednak by znać adres zamieszaknia swojej host rodziny i mieć w rezerwie numery alarmowe do Agencji. O adres zamieszkania w USA poproszą cię już podczas odprawy na lotnisku. Pamiętaj, że wyjechać ze Stanów jest łatwo, gorzej jest wrócić, gdyż wtedy potrzebne są wszystkie dokumenty.

Podczas swoejej podróży nie miała problemu z powrotem do USA, jednak znam historie, gdzie komuś skradziono dokumenty. Pamiętaj więc by zawsze mieć je w bezpiecznym miejscu, najlepiej przy sobie podczas podróży, nigdy nie zostawiaj ich w plecaku czy w samochodzie lub innym miejscu, gdzie Cie w danej chwili nie ma!

Udanego zwiedzania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.