Jak otrzymać I-94 i Social Security Card

Ten krótki wpis jest stworzony w celu pomocy innym polskim Au Pair, które właśnie dotarły do USA i chcą przeżyć podróż życia. Po przyjeździe do USA wszytsko jest nowe, trzeba się oswoić z wieloma rzeczmi m. in. z nowym miejscem, nowym stylem życia i wieloma jeszcze nieznanymi rzeczami. Jednak nie można zapomnieć o papierkowych sprawach, które niestety wszędzie są dość uciążliwe.

Przejdźmy do konkretów. Zaraz po przyjeździe warto jak najszybciej ogarnąć I-94 jak i Social Security Card. A to z tego względu, że te oto dokumenty są bardzo istotne przy choćby zdawaniu prawa jazdy czy zakładaniu konta w banku.

  1. Dokument I-94

W pierwszej kolejności należy wydrukować swój I-94, aby tego dokonać wchodzimy na następującą stronę: https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home

Do tego celu będzie Ci potrzebny tylko i wyłącznie paszport.  Klikamy w środkową opcję, czyli „Already Visiting & Need Proof of Visitor Status?” Następnie wypełniamy następujące pola i klikamy next.

Na koniec wystarczy wydrukować i zabierać wszędzie tam gdzie musimy załatwić jakiekolwiek papiery, bo zawsze mogą o nie pytać.

 

2. Social Security Card

Social Security Number można nazwać takim polskim PESELem. Jest to numer wykorzystywany w celu gromadzenia informacji dla ustalania podstawy wymiaru składki ubezpieczeniowej oraz przysługujących świadczeń zdrowotnych.

W pierwszej kolejności należy znaleźć biuro Social Security Office w swojej okolicy. LCC powinna poinformować, gdzie takie biuro się znajduje. Nie trzeba się tam umawiać na spotkanie, ale trzeba wziąć pod uwagę, iż może tam być dość spora kolejka i warto się wybrać gdy się ma więcej czasu. Należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • ważny paszport
  • I-94
  • DS-2019
  • jakiś dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość, może to być np. prawo jazdy z Polski.

Drobna wskazówka: gdy już wejdziesz do Social Security Office przy wejściu powinien znajdować się automat, w którym wybieramy opcję założenia nowej SSC i dostajemy numerek. Przy tym automacie powinny znajdować się formularze do wypełnienia. Nie pytaj ochroniarza prawdopodobnie i tak ma karteczkę z napisem by nie pytać go o sprawy związane z SSC. Gdy już mamy numerek i wypełniliśmy dokument musimy się pilnować i słuchać uważnie jaki nr jest wołany, bo nie wszędzie są one wyświetlane.

W okienku wystarczy podać wszystkie dokumenty i zostanie nam wydany papier z informacją, że w ciągu dwóch tygodni na nasz adres zamieszkania w USA zostanie wysłany SSC. W przewadze przychodzi on w ciągu 4-5 dni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s