Windows Tips: Skrypt wyłączający zbędne procesy

Mimo tego, że głównie pracuje na Macbooku to jednak są dni, w które korzystam z mojego komputera stacjonarnego z Windowsem na pokładzie. Mój komputer ma już swoje lata co wiąże się z tym, że nie daje rady z niektórymi programami i czasem potrzebuje więcej czasu na uruchomienie pewnych procesów. Jako, że pewne procesy nie zawsze są mi potrzebne w danym momencie warto zadbać o zminimalizowanie obciążenia komputera. Dlatego też postanowiłam pobawić się trochę konsolą, do której już dawno nie zaglądałm.

Mniej więcej wiem jakie procesy mogę wyłączyć tak, aby to nie kolidowało z działaniem samego systemu. Doszłam do wniosku, że najszybszym sposobem na wyłączanie zbędnyh procesów będzie napisanie prostego i krótkiego skryptu. W tym celu nie jest nam potrzebne nic innego jak zwykły Windowsowski notatnik.

Do wyłączenia procesów w systemie Windows służy komenda taskkill jest to tzw. zabijanie procesów. Procesy możemy zamykać po nazwie procesu za pomocą parametru /im nazwa_procesu lub za pomocą identyfikatora procesu w postaci numeru /pid id_procesu. W tym drugim przypadku, żeby znać identyfikator procesu konieczne jest w konsoli wpisanie komendy tasklist, która wyświetla wszystkie procesy i usługi uruchomione w danym momencie wraz z ich identyfikatorami.

tasklist

Jeśli już wiesz jakich procesów chcesz się pozbyć, aby odciążyć swój komputer to czas uruchomić notatnik i napisać krótki skrypt. W moim przypadku wygląda to nastepująco:

procesy

Jak nie trudno się domyślić zabijam procesy takie jak dysk google, który nie koniecznie musi się synchronizować cały czas. Jak można zauwazyć używam parametru /T a to dlatego, że  występują dwa procesy googledrivesync, natomiast /F używam ponieważ jeden z tych procesów nie wyłączy się bez tego parametru. EvernoteClipper to jest wtyczka do Evernota. Wyłącza również Spotify i CCleaner’a. Ostatni proces, który jest podany w postaci numeru identyfikującego i jest to usługa TeamViewera.

Lista najważniejszych parametrów komendy taskkill:

  • /PID – określa numer procesu.
  • /IM – określa nazwę procesu.
  • /T – kończy określony proces i wszystkie procesy podrzędne, które zostały uruchomione przez dany proces.
  • /F – wymuszone zakończenie procesu

Po napisaniu skryptu nalezy go zapisać z rozszerzeniem .bat.

Taki skrypt jest gotowy do uruchomienia. Wystarczy go tylko uruchomić i pozbywamy się zbędnych procesów, które obciążają nasz komputer.

Pewnych procesów nie da się wyłączyć, dostajemy wtedy informację zwrotną o odmowie dostępu. W moim przypadku był to proces CCleaner’a. Wtedy konieczne jest uruchomienie skryptu jako administrator. Czyli prawy klawisz myszy na skrypcie i uruchom jako administrator.

jako-admin

Mam nadzieję, że jest to opisane w prosty sposób i każdy będzie wiedział jak sobie taki prosty skrypt napisać.

PS. Można też w tym skrypcie napisać ścieżkę do danego programu (np. „D:\Program Files (x86)\Steam\Steam.exe”), który się uruchomi zaraz po zamknieciu procesów. Wygląda to następująco:

steam

W tym momencie zamknęłam wszystkie zbędne procesy oraz uruchomiła program Steam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s