Zdalna kontrola komputera na wszystkich platformach.

 Ostatnio wróciłam do tematu zdalnej kontroli komputera, ponieważ potrzebowałam znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mi kontrolować komputer za pomocą telefonu będąc poza domem. Wcześniej korzystałam z pulpitu zdalnego Windows, VNC viewer czy Teamviewer’a, z którym jednak pamietam, że czasem miałam problemy z łacznością w momencie gdy łączyłam się miedzy komputerami i na jednym z nich była starsza wersja. Szperając po internecie znalazłam, że google wydał „Pulpit zdalny Chrome„, który pracuje na wszystkich systemach, dlatego też postanowiłam sprawdzić czy spełnia on moje oczekiwania.

Co to jest pulpit zdalny?

Pulpit zdalny pozwala nam na kontrolowanie komputera zdalnie, czyli na odległość. Jest to bardzo przydatna rzecz, w momencie gdy chcielibyśmy komuś pomóc w obsłudze komputera albo gdy sami potrzebujemy jakieś pliki, dokumenty z naszego komputera, który został w domu.

 

W pierwszej kolejności, aby korzystać z zdalnego pulpitu musimy dodać rozszerzenie do Chroma, a następnie je uruchomić.

1v2

Po uruchomieniu pojawia się nam okno, dzięki któremu możemy udostępnić swój pulpit innemu użytkownikowi, w momencie gdy potrzebujemy pomocy. Druga opcja dotyczy udostępnianiu sobie własnego komputera z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do internetu.

3-v2

1. Moje komputery – krok po kroku:

W pierwszej kolejności omówię drugą opcję czyli „Moje komputery„. Klikając w „Rozpocznij” mamy możliwość podglądu listy swoich komputerów, jednak jeśli to jest twój pierwszy komputer, który udostępniasz to będziesz widział tylko komunikat informujący, że należy włączyć połączenie zdalne, by moc korzystać z pulpitu zdalnego. Klikamy „Włącz połączenie zdalne”.

4

Pojawia się nam informacja o pobraniu instalatora „Pulpitu zdalnego Chrome”. Klikamy Zaakceptuj i zainstaluj.

5

Następnie instalujemy, poniższe zdjęcie przedstawia instalator na systemie MAC (OS X), różni się on od systemu Windows, ale myśle, że każdy poradzi sobie z instalacją.

6-v2

Po instalacji wyskakuje nam informacja o zabezpieczeniu naszego komputera za pomocą min. 6 cyfrowego kodu PIN, który będzie pozwalał nam na dostęp do naszych komputerów, w momencie, gdy łączymy się z innego urządzenia. Należy go zapamiętać.

8

Po wprowadzeniu kodu PIN, klikamy OK. W systemie MAC dodatkowo wyskoczą nam „Ustawienia hosta Pulpitu zdalnego Chrome”, w którym musmi kliknąć w kłódkę, aby móc wprowadzić PIN i umożliwić udostępnianie pulpitu zdalnego.

11

Od tej pory możemy połączyć się z naszym komputerem. Dodany jest on również do listy naszych komputerów.

12

2. Pomoc zdalna – krok po kroku:

W celu połączenia się z komputerem osoby, której chcemy pomóc klikamy „Połącz”. Gdy chcemy, aby druga osoba nam pomogła klikamy „Udostępnij”.

13

a) W celu udostępnienia swoje komputera klikając w „Udostępnij” pojawia się nam jednorazowy „Kod dostępu”, który wysyłamy osobie, która chce się z nami połączyć.

pulpit-zdalny

W momencie gdy się druga osoba połączy dostajemy komunikat, który pyta czy aby na pewno chcemy udostępnic swój komputer. Klikamy „Udostępnij”.

chrome-2

W tym momencie do naszego komputera ma dostęp druga osoba. W każdej chwili możemy zatrzymać udostępnianie naszego komputera, gdy sobie tego jednak nie życzymy, klikając w „Zatrzymaj udostępnianie”.

chrome-3

b) Gdy chcemy się połączyć z drugą osobą, musi znać „Kod dostępu” do jego komputera.

14

Po wpisaniu kodu dostępu pojawia nam się pulpit naszego partnera. Mamy wtedy pełną kontrolę nad komputerem. Nasz partner może obserowować, co robimy lub też przejąć myszkę czy klawiaturę.

17v2

Aplikacja na telefon „Pulpit zdalny Chrome

screenshot_2016-11-12-19-58-09-kopia

Uruchamiając aplikację na telefonie wyświetla nam się lista naszych komputerów. Komputery uruchomione, do których mamy dostęp są zaznaczone na niebiesko, szare natomiast są obecnie nie dostępne (wyłączone lub uśpione). Klikając w interesujący nas komputer łączymy się z danym komputerem. Aby jednak połączenie było możliwe musimy podać „PIN”, który podaliśmy wcześniej podczas udostępniania naszego komputera (6 zdjęcie). Gdy już mamy wgląd do naszego komputera widzimy nasz cały pulpit i mamy możliwość korzystania z myszki i klawiatury. Mając dwa monitory to wyświetlane są nam oba monitory na raz. Możemy je przybliżyć ruchem powiększającym zdjęcia na telefonie.

screenshot_2016-11-12-15-11-31

Dlaczego Pulpit zdalny Chrome?

Plusy:

  • działa na wszystkich platformach (Windows, MAC, Linux, Android, OS X),
  • nie wymaga wiedzy informatycznej,
  • brak problemu z różnicą wersji oprogramowania,
  • szybki i łatwy w obsłudze (intuicyjny),
  • nie jest wymagane włączenie przeglądarki Chrome, aby program działał,
  • program działa w tle.

Minusy:

  • na niektórych urządzeniach nie odtwarza dzwięku, obecnie nie jest znana przyczyna.

Moim zdaniem warto zapoznać się z Pulpitem zdalnym Chrome, jest prosty i intuicyjny w użytkowaniu. Jest bardzo przydatną aplikacją, która pozwala nam na sprawne posługiwanie się naszym komputerem oraz pomoc naszym znajomym czy rodzinie.

Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy daj polub go i udostępnij dalej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s