MATLAB dla zielonych: Ustawianie właściwości wykresów

Do końca semestru letniego zostało ok 3 miesięcy. Dlatego też, to jest ostatni dzwonek dla osób, które oddają pracę magisterską bądź inżynierską. Jeśli tak jak ja korzystasz z narzędzia MATLAB i masz do wykonania ogromną ilość wykresów warto dowiedzieć się jak łatwo sformatować wykresy pod kątem wielkości czcionek czy grubości linii.1Pierwszą najprostszą metodą edycji wykresów jest przejście do menu Edit, w momencie gdy już wyświetlamy nasz wykres , następnie przejście do Figure Properties. Po chwili, poniżej wykresu uruchomi się małe menu, w którym mamy możliwość zmiany rozmiaru czcionki i innych parametrów.

2

W momencie kliknięcia na osie automatycznie zobaczymy opcje dotyczące zmiany ich właściwości, m. in. rozmiaru czcionki. Zmieniając jej rozmiar, zmianie podlegają wartości na osi, podpis osi a także tytuł wykresu.

3

Możesz również zmienić grubość linii konkretnemu wykresowi.

4Jeśli chciałbyś zmienić oddzielnie każdą z tych opcji, wystarczy klinąć na każdą z nich oddzielnie. Powyższa metoda ma pewną wadę jest bardzo czasochłonna i niepraktyczna dla większej liczby wykresów.

Druga metoda opiera się na ręcznym wpisaniu poszczególnych opcji w trakcie pisania kodu.

5

Przykładowy wykres

Pokrótce omówię poszczególne opcje. Najpierw dotyczące linii wykresu plot(x,y). Opcja ‚-b’ – stanowi kolor danej linii wykresu, mamy do dyspozycji 8 kolorów (b, r, g, y, c, k, m, w – po kolei niebieski, czerwony, zielony, cyjan, czarny, magenta (podobny do rożu) i biały. ‚LineWidth’, 1  – spowoduje, że grubość linii wykresu będzie równa 1, domyślna grubość linii jest równa 0,5 co moim zdaniem jest za mało. Zmiany rozmiaru czcionki dokonasz  posługując się opcją: ‚FontSize’, 16 – 16 stanowi rozmiar czcionki. Możesz również czcionki pogrubić dzięki ‚FontWeight’,’bold’ lub pochylić ‚FontAngle’, ‚italic’. Jeśli jesteś zbyt leniwy i nie chce ci się bawić w poszczególne powiększanie czcionek plus pogrubianie i do tego pochylanie każdego tekstu oddzielnie możesz posłużyć się opcją: set(gca,’FontSize’,16, ‚FontWeight’,’bold’, ‚FontAngle’, ‚italic’); 

To są podstawowe właściwości, które możemy zmienić w naszych wykresach. Jest to istotne z punktu widzenia dodawania tego typu wykresów do swoich prac inżynierskich czy magisterskich, ponieważ domyślne ustawienia powodują, że wykresy nie są czytelne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s