Gdzie znaleźć pracę? Może targi pracy?

Są takie miesiące w roku, w których targi pracy odbywają się w zmożonej ilości. To jest świetna okazja dla studentów i absolwentów studiów do tego by dostać pracę w swoim kierunku. 15 i 17 marca odbywały się inżynierskie targi pracy na Politechnice. A jakiś tydzień czy dwa wcześniej były na moim wydziale.

Problem pojawia się gdy idziemy na takie targi pracy i musimy się przedzierać przez ogrom ludzi. Nic w tym nadzwyczajnego wszyscy chcieliby znaleźć świetną firmę, w której mogliby się rozwijać – no może nie wszyscy i w tym tkwi problem. Połowa osób, która na takie targi idzie to tylko po to by zdobyć jakieś darmowe gadżety np. notes, ołówek czy długopis. Oj tak długopis, na nie zawsze student ma chrapkę. Mało kto na studiach jest zaopatrzony w więcej niż jeden długopis czy jakiś zeszyt do notowania na wykładach. Dla mnie osobiście to jest dziwne i nie pojęte.

Wracając do tematu, jak już się przedrzemy przez chmarę ludzi i dotrzemy do któregokolwiek stanowiska to okazuje się, że osoby na stanowisku nie koniecznie się interesują naszą osobą. Po co zapytać czego szukamy, jakie stanowisko by nas interesowało, co studiujemy? Stoisz i patrzysz się na oferty, które są porozrzucane w chaosie po całym stanowisku szukając czy w ogóle ta firma jest zainteresowana akurat osobą z twoim wykształceniem. W momencie gdy zapytasz jakich osób szukają, jakie działy itp. to często się słyszy odpowiedź, praktycznie wszystkie. Wszystko super, ale nie zostaną Ci one wymienione. To pytasz, że np. dział IT Cię interesuje, z czego ta osoba Ci odpowiada, że akurat tego działu nie ma. Ja się pytam jak to nie ma, przecież to są inżynierskie targi pracy, ale marketing i biznes jest.Inżynierskie Targi Pracy

Gdy znajdujemy takiego wystawce, który poszukuje osoby o naszym profilu, to często on znowu nie wie do końca jakie są wymagania na takie stanowisko. Poczęstuje Cię co najwyżej karteczką z danymi. Oczywiście nie mówię, że wszyscy ale jednak na większości stanowisk tak jest. Jeśli jednak z danej firmy ludzie są ogarnięci to potrafią przyciągnąć tłum i wtedy nie ma szans na to by się dostać do stanowiska i zobaczyć co i jak. Szkoda, że takie stanowiska stanowią może jakieś 6% wszystkich wystawców.

Najbardziej mnie zirytowało stoisko, na którym pani nie posiadała żadnych ulotek dotyczących ofert pracy, ani innych informacji dotyczących stanowisk pracy. Gdy zapytałam czym się firma zajmuje to usłyszałam dosłownie jedno zdanie po czym pokazała mi laptopa, na którym miałam sobie sama sprawdzić co jest wymagane na dane stanowisko. Nie wiem jak można puścić taką osobę na targi? Nie ma się co dziwić, że przy stanowisku tej firmie nikt nie stał z potencjalnych nowych pracowników i już wiem, że nie mam ochoty iść do takiej firmy pracować.

Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Na targach znajdują się również takie firmy, które wysyłają dobrze poinformowanych pracowników, od których można się dużo dowiedzieć. Podpowiedzą co nieco więcej na temat firmy i rekrutacji.

Pytanie, które mi towarzyszy podczas takich targów pracy to jest czy warto w ogóle iść na takie targi? Moje zdanie jest takie, jeśli szukasz pracy to warto iść na targi pracy choćby po katalog wystawców, dzięki któremu możemy dowiedzieć się jakie firmy obecnie szukają nowych pracowników, na jakie stanowiska oraz po jakich kierunkach studiów. Czasem zdarzają się jednak błędy jeśli chodzi o opisy, ale jest to mimo wszystko dobry punkt odniesienia. Jeśli chodzi o gadżety, to różnie to bywa, jeśli są to mniejsze targi pracy łatwiej jest zdobyć jakiś długopis jeśli ktoś faktycznie idzie tam tylko w tym celu. Natomiast ciekawsze gadżety są na tych większych targach, jednak często wiążą się one z wypełnieniem jakiejś ankiety, bądź konkursem. W taki sposób firmy przyciągają do siebie potencjalnych pracowników.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.