Jak usunąć „inne” z dysku Macbooka?

Korzystam z Macbooka od paru miesięcy. Niestety pojemności dysków SSD jakie są oferowane w Macbookach nie są zbyt duże, dlatego też bardzo łatwo je zapełnić. Jako, że całe prawie życie korzystałam z systemu Windows, nie dokońca umiem się przekonać do Findera w OS X, gdyż jest on dla mnie nie dokońca przejrzysty. Dlatego też w momencie zapełnienia pamięci nie umiałam zlokalizować wszystkich plików, które się na nim znajdują. W celu usunięcia zbędnych plików i zwolnienia miejsca na dysku polecam kierowanie się kolejnymi krokami.

 1. Na początek musimy zaopatrzyć się darmowy program OmniDiskSweeper, w celu pobrania kliknij tutaj.
 2. Po instalacji otwiera nam się okienko z listą dysków. Wybieramy Macintosh HD i klikamy „Sweep Macintosh HD Drive…„.
  sweep
 3. W następnym oknie pojawia się nam zawartość naszego dysku. Kolorem fioletowym mamy zaznaczone foldery, w których znajdują się największe pliki. Ważne jest by nie wchodzić w żadne pliki systemowe. To znaczy, że najlepiej poruszać się po folderze Users i naszym własnym koncie. Tam znajdują się w większości nasze pliki, które jeśli zgraliśmy na dysk zewnętrzny możemy spokojnie usunąć.
 4. W celu usunięcia danego pliku są dwie opcje: zaznaczmy ten plik i z lewej strony na dole mamy możliwość usunięcia (przycisk Delete – zdj. 1), bądź klikamy dwukrotnie w prawy dolny róg, gdzie znajduje się ikona folderu (zdj. 2). Wtedy pojawi nam się ten konkretny folder w Finderze, gdzie możemy się przyglądnąć jego zawartości.
delete

zdj. 1. Przycisk usunięcia zaznaczonego folderu

zdj. 2. otwieramy zawartość zaznaczonego folderu

zdj. 2. Otwieramy zawartość zaznaczonego folderu

zdj. 3 Folder w FInderze

zdj. 3 Folder w FInderze

Reklamy

8 comments

 1. A masz może wiedzę jak i co można usunać? bo mam ok 21GB poczty z tego co tu widzę tylko że na serwerze poczta ma ok 2GB i teraz nie wiem co to sa za pliki… Jakbyś mogł się ze mną skontaktować to było by super bo z mój folder ma juz ponad 100GB a nie wiem co mogę a czego nie mogę usunać

  Polubienie

  1. No więc tak, najlepiej jeśli będziesz się ograniczać do folderu Users, a następnie twoja_nazwa_użytkownia (masz to na zdjęciu 2). W inne foldery nie wchodź bo przez przypadek możesz usunąć ważne pliki, przez które może Ci system się już nie włączyć. Jak już jesteś w tym folderze to pokażuje Ci ile GB zajmują konkretne foldery, tym się sugeruj. U mnie najwięcej zajmował folder Movies, co możesz również zobaczyć na zdjęciu 2. Pozdrawiam.

   Polubienie

  1. Prawdopodobnie najwięcej miejsca w Library zajmuje ci folder Cache. Jego można wyczyścić za pomoca programów takich jak CleanMyMac albo ręcznie usuwając pliki w poszczególnych folderach. Dla bezpieczeństwa przed ręcznym usuwaniem tych plików warto je przekopiować do innego folderu potem wyczyścić poszczególne foldery w Cache i sprawdzić czy wszystko działa poprawnie. Jeśli wszystko działa bez problemów to można usunąć kopie tych plików.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s