O czym warto pamiętać pisząc pracę inżynierską?

Obecnie jestem w trakcie pisania mojej pracy magisterskiej. To skłoniło mnie do przypomnienia sobie jakie ważne doświadczenia wynikły podczas pisania mojej pracy inżynierskiej. Gdybym pewne rzeczy wiedziała wcześniej na pewno by zaoszczędziły trochę czasu i może nie byłabym zestresowana przed oddaniem swojej pracy. Poniżej jest 16 wskazówek, które mogą pomóc podczas pisania pracy inżynierskiej:

 1. Pytaj starszych studentów o promotorów.
 2. Przygotuj się na to, że możesz zostać z tematem sam, więc podejmi się tematu, który Cię interesuje. Promotorzy różnie podchodzą do prac, jedni są bardzo pomocni natomiast inni zostawiają studenta z tematem samego.
 3. W zależności od promotora, powinieneś sie z nim spotkać min. 2 – 3 razy na początku, tak byś wiedział dokładnie czego oczekuje, sporządź z nim spis treści i dopytaj się czego oczekuje w danym rodziale. Nie pisz nic na własną rękę, bo może to być strata twojego czasu.
 4. W razie problemów w trakcie pisania pracy, pytaj kolegów, dzwoń do różnych firm, zapytaj w miejscu swoich praktyk czy nie znają kogoś kto się tym zajmuje na codzień.
 5. Uważaj z pytaniem innych wykładowców o podpowiedź dotyczącą tematu pracy, gdyż promotor może nie być z tego zadowolony.
 6. Jeśli chcesz w ciagu kontynuować studia, czyli iść od razu na magisterkę dowiedz się kiedy jest wcześniejszy termin obron, gdyż stadardowo obrony są po sesjach czyli marzec lub wrzesień. Terminy te nie pozwolą na dostanie się na studia magisterskie od razu, będziesz semestr w plecy.
 7. Wykonuj własne rysunki układów, schematów, obrazków.
 8. Podpisuj swoje zdjęcia, schematy np. rys.1, rys. 2.
 9. Staraj się wrzucać w miarę aktualne zdjęcia statystyk, wykresów.
 10. Wykonuj screeny z programów i podpisuj dokładnie co przedstawiają.
 11. Pamiętaj by zaznaczać z jakich źródeł korzystasz [1], [2] (numery wskazują pozycję w bibliografii) oraz miejsca, które cytujesz.
 12. Sprawdź czy masz dostęp w bibliotece do materiałów elektronicznych takich jak IEEE, to jest ogromne źródło informacji.
 13. Szukaj materiałów na anglojęzycznych stronach, często ebooki są łatwiej dostępne, a problem, którym się zajmujesz już pewnie dawno został przez kogoś rozwiązany, choćby w drobnym stopniu.
 14. Warto brać projekty do wykonania na pracę inżynierską, nie koniecznie muszą być to fizyczne projekty (np. jakieś maszyny), wystarczy zaprojektować jakąś sieć w budynku (przykład dla informatyków). Wykładowcy na obronie lepiej patrzą na taką pracę.
 15. Jeśli twója praca jest projektem fizycznym, że coś tworzysz jakąś maszynę bądź program skup się na początku na wykonaniu projektu, część teoretyczna tej pracy nie musi być tak długa jak do innej pracy inżynierskiej.
 16. Nie zostawiaj pisania pracy na ostatnią chwilę, bo możesz tego żałować.

To jest kilka punktów, które utwkiły mi po pisaniu mojej pracy inżynierskiej, ale nie tylko. Mam nadzieję, że komuś to pomoże. A jakie ty masz porady, które mogą się przydać podczas pisania pracy inżynierskiej?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.