Prezentacja na studiach? Na co zwrócić uwagę.

Ostatnio na seminarium dyplomowym miałam okazję zaprezentować temat mojej pracy magisterskiej. Szkopuł polegał na tym, że wiedziałam kto będzie ją oceniał – osoba znająca się dobrze na temacie, którym się zajmuję i wytykająca niedociągnięcia w samej prezentacji. Dlatego też chciałam uniknąć choćby krytyki spowodowanej źle wykonaną prezentacją w PowerPoint. Do tego celu zerknęłam w moje notatki z pierwszego seminarium, na którym przedstawione były błędy jakie ludzie popełniają oraz odnotowałam w trakcie innych prezentacji rzeczy, na które ten konkretny wykładowca zwraca uwagę.

 • Mała ilość tekstu na slajdach, chyba nie musze tłumaczyć.
 • Jak już masz małą ilość tekstu to ją powiększ! Większość z nas pamięta, że slajd nie ma być zawalony tekstem. Osoby te zapominają, aby powiększyć czcionkę tak by zajęła wyznaczony obszar. W przeciwnym wypadku twoje slajdy będą wydawać się puste, bez treści i istotnych informacji.
 • Nie stosuj czcionek szeryfowych (np. jak Times New Roman), ani żadnych ozdobnych. Celem prezentacji jest przedstawienie wiedzy w czytelny sposób. Wykładowcy lubią się doczepić do tego punktu.
 • Kolejnym istotnym punktem jest podawanie źródła zdjęć, schematów, wykresów itp. jeśli nie są one wykonane przez Ciebie. Dodatkowo dodam, że dobrze są odbierane slajdy z samymi wykresami, schematami.
 • Pamiętaj by ponumerować slajdy. Najlepiej podać nr slajdu/liczbę wszystkich slajdów, jednak to nie jest aż tak wymagane, jak samo podpisanie slajdów. Często się zdarza, że wykładowca chce wrócić do konkretnego obrazka i wtedy łatwiej mu jest podać Ci nr slajdu, na którym się znajdował dany schemat niż opisywać, o który mu chodzi.
 • Nie stosuj śmiesznych obrazków/clip artów w nie wiadomo jakiej ilości. Najlepiej w ogóle ich nie dodawać do prezentacji. Po pierwsze dlatego, że często z nimi przesadzasz. Po drugie niektórzy wykładowcy nie przyjmą takiej prezentacji dobrze, gdyż uznają, że nie podchodzisz do tematu poważnie. Jeden kolega z roku zrobił fajną prezentację i rozluźnił tym salę. Trzeba jednak widzieć kiedy można takie rzeczy użyć oraz kiedy mają sens.
 • Jeśli już stosujesz animacje to niech będą one proste, a także nie rób prezentacji „klikowalnej”. Mam tu na myśli, że zdarzają się osoby, które nie dość, że używają nie wiadomo jakich przejść miedzy slajdami to bawią się jeszcze w klikanie, które pojedynczo wyświetla dany punkty slajdu, a tym bardziej z jakąś animacją. Pamiętaj jeśli dany slajd przedstawiasz poprzez kliknięcie ponad 4-5 razy w mysz to lepiej pomiń animację tekstu.
 • Slajd końcowy, większość z nas piszę „dziękuję za uwagę”, jednak to podobno według pewnych wykładowców nie jest dobrym nawykiem. Okazuje się, że warto ostatni slajd zostawić pusty, albo wrzucić na koniec slajd tytułowy bądź napisać końcową myśl.
 • Kolorem czerwonym możesz zwrócić uwagę słuchaczy na ważny punkt swojej prezentacji.
 • Jeśli temat prezentacji jest skomplikowany to w pierwszych slajdach wyjaśnij o co chodzi.
 • Nie używaj interpunkcji – chodzi tu nie o tekst, tylko wypunktowanie.
 • Tekst powinien być wyrównany do lewej, nie stosuj wyjustowania, ponieważ wtedy tekst ma brzydkie dziury, a nie chcesz tego.
 • Plan prezentacji ma sens, gdy prezentacja jest długa, dobrze też wtedy podzielić ją na sekcje.
 • Jeśli chcesz dodać logo wydziały, firmy daj go tylko raz na początkowym slajdzie.
 • Zadbaj o dobry kontrast na prezentacji. Jasne tło prezentacji, natomiast ciemny tekst albo ciemne tło z jasnym tekstem. Weź pod uwagę oświetlenie w sali, w której będziesz prezentować oraz jakie obrazki dodajesz na slajdy.

Techniczne ciekawostka w PowerPoint: warto zmienić ustawienia rozmiaru slajdów, tak aby były dostosowane do obecnych monitorów i rzutników. Standardowo jest na rozmiar 4:3, może warto ustawić na 16:9. Kliknij na zakładkę projektowanie i pierwsza opcja z lewej to ustawienia strony, następnie masz „Dopasuj rozmiar slajdów”.

Takie zasady panują podczas tworzenia prezentacji na studiach. Warto się z nimi zapoznać, bo szkoda tracić punkty za to, że nie podpisałeś obrazka, bądź nie ponumerowałeś slajdów. Jeśli masz jeszcze jakieś swoje porady jak powinna wyglądać prezentacja na studiach to podziel się nimi w komentarzu.

Aleksandra Bathelt

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s