Co warto wiedzieć przed kupnem pamięci RAM?

Nadszedł ten czas kiedy muszę zmienić swój sprzęt PC, bądźmy szczerzy mam go już ok 6 lat i widzę, że jest to niezbędne by móc pracować spokojnie i bez problemów. Nie chcę wymieniać wszystkiego naraz, bo mnie po prostu nie stać na kupienie nowego komputera za ok 3,500 zł. Dlatego, też postanowiłam wymienić pewne części a resztę zostawić, gdyż działa wystarczająco dobrze. Moją rozbudowę zaczynam od wymiany płyty głównej (serce komputera) co wiąże się również z wymianą procesora, bo jest starej generacji oraz RAM’u, ponieważ mam jeszcze DDR2 a obecne płyty obsługują DDR3.

Wpis ten jest częścią serii „Co warto wiedzieć przed kupnem …”
Podobne wpisy to: dysk twardy.

Na początek zacznę od wyjaśnienia czym jest pamięć, a następnie przedstawię najważniejsze parametry, na które trzeba zwracać uwagę przy kupnie. Nie będę tu opisywać gniazda ani wyglądu pamięci RAM ponieważ zakładam, że każdy kto na własną rękę kupuje tego rodzaju sprzęt zna wygląd i gniazdo do którego pamięć należy podłączyć.

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) jest przestrzenią roboczą procesora. Stanowi ona tymczasowe miejsce przechowywania programów, danych przetwarzanych w danym momencie przez procesor. Tymczasowe, ponieważ programy i dane znajdują się tam tylko gdy komputer podłączony jest do zasilania.  Dlatego mamy dyski twarde, na których przed wyłączeniem komputera zapisujemy nasz postęp pracy jaki wykonaliśmy na komputerze. Dane załadowane do pamięci są tylko kopią oryginału znajdującego się na dysku twardym.

CPU-Z

rys. 1. Rodzaj pamięci RAM.

Obecnie w komputerach stacjonarnych oraz laptopach stosowane są pamięci typu DDR3 SDRAM, dlatego wybór modułu nie powinien być problemem. Chyba, że posiadany komputer masz od paru lat, wtedy mogą się w nim znajdować jeszcze DDR2. Dobór pamięci RAM zależy w głównej mierze od płyty głównej i wykorzystywanego w niej procesora. Ponieważ odpowiednie moduły pozwalają na optymalne wykorzystanie pozostałych komponentów komputera. Pamiętajcie również, że pamięci różnią się od siebie w zależności czy są one w komputerze stacjonarnym czy laptopie. Nie włożymy pamięci z PC do laptopa ani na odwrót. Jednak parametry, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze pamięci są takie same.

W pierwszej kolejności musimy mieć pewność jakie pamięci RAM mamy, czy to DDR2 czy DDR3. Aby to sprawdzić należy zainstalować program CPU-Z, wejść do zakładkę Memory następnie General i Type. Tak jak na załączonym obrazku. Kiedy już wiemy jaki rodzaj pamięci mamy, to przejdziemy teraz do najważniejszych parametrów, które nas będą interesować przy kupnie pamięci.

Pojemność

sloty

rys. 2. Liczba slotów na pamięć RAM.

Podstawową kwestią jest oczywiście pojemność. Aktualnie minimum wynosi 4 GB, natomiast optymalnie jest mieć 8 GB (obecne minimum dla osób, które chcą grać w najnowsze tytuły gier). Teraz w zależności ile mamy slotów na pamięć (rys. 2) warto kupować zestawy np. 2x2GB (4GB) lub 2x4GB (8GB) jest to tzw. zestaw Dual Channel, co zapewnia nam optymalną wydajność. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy płyta główna ma tylko dwa sloty pamięci (tak jest w przypadku tanich płyt głównych), a Ciebie nie stać na kupienie dwóch modułów. Wtedy zainstaluj jeden moduł, a drugi dokup po jakimś czasie. Pamiętaj jednak, żeby były one tej samej firmy oraz tej samej pojemności. Druga uwaga jest taka, że pojedynczy moduł nie pozwala w pełni wykorzystać wydajności wielu procesów, dlatego zastanów się dokładnie nad tym punktem.

Częstotliwość pracy

płyta główna

rys. 3. Model płyty głównej

Kolejnym ważnym parametrem jest częstotliwość pracy, która efektywnie wynosi: 1600, 1866, 2133 MHz itd. Im wyższa częstotliwość tym lepiej. Dobór pamięci RAM o odpowiedniej częstotliwości zależy od procesora i płyty głównej. Aby się dowiedzieć jakie częstotliwości obsługuje nasza płyta główna warto wejść na stronę producenta naszej płyty głównej i sprawdzić jakie częstotliwości obsługuje. Aby sprawdzić model płyty głównej bez otwierania komputera warto ponownie włączyć CPU-Z, zakładka Mainboard i tam mamy podany Model, to samo tyczy się procesora. Warto jednak pamiętać, że nie da się kupić nie właściwych pamięci jeśli chodzi o ich częstotliwość. Jeśli częstotliwość będzie zbyt niska to nie wykorzystasz możliwości płyty i procesora. Jeśli zbyt wysoka, to pamięć sama się dostosuje do możliwości pozostałych komponentów, jednak wtedy wydasz nie potrzebnie pieniądze.

Opóźnienie

Ostatnim najważniejszym parametrem jest opóźnienie. Każda pamięć potrzebuje określonego czasu, by wykonać daną operację np. zapisać lub odczytać w niej bit informacji. Opóźnienia są mierzone w nanosekundach. Im wyższa częstotliwość pracy tym większe opóźnienie. Dlatego sztuką jest wyprodukowanie szybkich pamięci, tak aby opóźnienie było jak najniższe pomimo wysokiej częstotliwości. Opóźnienia na pamięciach RAM są oznaczane tak: 9 CL. 10 CL, 11 CL itd. Jeśli zależy nam na szybkich pamięciach to celujemy od razu w klasę 9 (9 CL). Im większa liczba tym większe opóźnienie czego nie chcemy. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ tego parametru na wydajność jest niewielka.

Jeśli uważasz wpis za wartościowy proszę zostaw komentarz oraz zapraszam cię na mojego facebooka.

Źródła:

  1. Mueller S. „Rozbudowa i Naprawa komputerów PC”, wydanie XVIII, 2009.
  2. Łukasik G. „Optymalna konfiguracja”, PC Format, 2015, 8, str. 28.

Aleksandra Bathelt

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.